Procena uticaja na životnu sredinu predstavlja oblik preventivne mere zaštite životne sredine koja se realizuje kroz izradu Studija, a obuhvata konsultacije uz učešće javnosti, predlog i analize alternativnih rešenja, i definisanje mera na sprečavanju, smanjenju i eliminisanju utvrđenih štetnih uticaja. Izradom Studije o proceni uticaja na životnu sredinu se definišu osnovne karakteristike lokacije na kojoj se realizuje projekat, predviđaju se štetni uticaji predmetnog projekta na život i zdravlje ljudi, floru i faunu, medije životne sredine, na materijalna i kulturna dobra, kao i uzajamno delovanje ovih činilaca, i konačno utvrđuju mere kojima se štetni uticaji mogu sprečiti, smanjiti ili otkloniti bez da narušavaju izvodljivost projekta.
U skladu sa osnovnim pravnim aktom koji reguliše ovu oblast – Zakonom o proceni uticaja na životnu sredinu („Sl. glasnik RS“, br. 135/04 i 36/09), i pomoćnom Uredbom koja definiše projekte koji su ili mogu biti predmet procene uticaja, Studije o proceni uticaja se realizuju za projekte koji se planiraju i izvode, za projekte koji podrazumevaju promene tehnologije, za projekte rekonstrukcije, proširenja kapaciteta, prestanka rada ili uklanjanja. Nacionalna regulativa u oblasti procene uticaja na životnu sredinu se naslanja na odredbe Evropske direktive iz 1985. godine EIA Directive (85/337/EEC) i njene tri revizije.

Naše usluge u realizaciji procena uticaja na životnu sredinu obuhvataju sledeće aktivnosti:
• izrada Studija o proceni uticaja na životnu sredinu (EIA) prema nacionalnom zakonodavstvu;
• pisanje zahteva za odlučivanje o potrebi procene uticaja (EIA) kao i zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja (EIA);
• organizacija javnih rasprava, identifikacija i angažovanje zainteresovanih strana;
• izrada Studija o proceni uticaja na životnu sredinu i socijalna pitanja (ESIA) prema zahtevima međunarodnih finansijskih institucija.